Metody aktywizacji osób starszych - jak mogą spędzać czas wolny
Osoby starsze mają do dyspozycji dużo wolnego czasu. Mogą one w miarę potrzeb i możliwości być aktywne dla samych siebie, bądź pomagać innym ludziom. Mogą zaangażować się w działalność różnych organizacji, stowarzyszeń bądź fundacji. Mogą również spełniać się w roli babci i dziadka. Czas wolny często też przeznaczają na swoje przyjemności typu: uprawa działki, czytanie książek, oglądanie telewizji czy słuchanie radia.
Formy aktywizacji seniorów
Jest wiele ofert aktywizacji osób starszych, z których największą popularnością cieszą się:
-
Uniwersytety Trzeciego Wieku prowadzące działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną i opiekuńczą, które sprawiają, że ludzie starsi chcą się ze sobą spotykać i przebywać, chcą sobie wzajemnie pomagać, służyć bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym,
-
wolontariat, czyli działanie na rzecz ludzi potrzebujących, które daje poczucie użyteczności i satysfakcji z wykonywania nawet drobnych czynności, np. robinie zakupów, czytanie książek, chodzenie na spacery, wystawy, do teatru,
-
kluby seniora, w ramach których starsze osoby mogą aktywnie i ciekawie spędzać czas, organizując wyjścia/wyjazdy do teatru czy opery oraz różnego typu wycieczki.
Interesującą formą aktywizacji seniorów jest uczestnictwo w zajęciach muzycznych. Muzyka może działać uspokajająco i aktywizująco. Godne polecenia są również zajęcia reminiscencyjne, których istotą jest wspominanie najbardziej znaczących doświadczeń osobistych.
Elementem pomyślnego starzenia się jest również aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinny obejmować formy łatwe lub o umiarkowanym stopniu trudności: spacer, taniec, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka. Ćwiczenia powinny sprawiać radość, powodować odprężenie oraz powinny być wykonywane codziennie.
Aktywność osób w starszym wieku zapobiega samotności i izolacji społecznej, a także umożliwia utrzymanie niezależności do późnych lat.
Na blogu firmy WORKNOW - praca dla opiekunek w Niemczech, znaleźć można więcej informacji na temat obowiązków i wyzwań czekających na opiekunów osób starszych.