• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Bóle głowy

Bóle głowy 3 lip

Bóle głowy mają wiele przyczyn. Mogą mieć podłoże emocjonalne (depresje, lęki) lub organiczne (nadciśnienie tętnicze krwi). Przyczyną bólu głowy mogą być również zatkane lub zainfekowane zatoki oboczne nosa lub zmiany rytmu okołodobowego i nawyków żywieniowych. Najczęściej spotykane są napięciowe bóle głowy, wynikające z nadmiernego napięcia mięśni. Prawie każdy z nas doświadczył takiej dolegliwości. Ból zwykle najpierw ogarnia mięśnie tyłu głowy i szyi i promieniuje aż do czoła. Tego rodzaju bóle głowy są reakcją na stres. Jednak może je wywołać również ślęczenie w pozycji siedzącej ze zgiętymi plecami i zmęczenie oczu wpatrujących się w ekran komputera. Znacznie gorsza od napięciowego bólu głowy jest migrena, która może trwać od 4 godzin do 3 dni. Im dłużej trwa ból, tym bardziej jest natężony. Typowa migrena rozpoczyna się tępym bólem, który wzrasta aż do osiągnięcia apogeum- a wtedy jest wręcz paraliżujący, odbierający chęć do życia. Czasami migrenę poprzedza tzw. aura- zaburzenie widzenia polegające na pojawianiu się przed oczami kolorowych linii, plamek i błysków. Ból zwykle obejmuje tylko jedną połowę głowy, lecz możesz odczuwać go wszędzie, a czasami towarzyszą mu nudności, wymioty, odrętwienie, osłabienie i nadwrażliwość na światło i hałas.

Napięciowe bóle głowy można skutecznie leczyć określonymi ziołami. Należy przygotować łagodząca herbatkę z równych porcji następujących ziół: północnoamerykańskiego gnidosza, rumianku pospolitego, werbeny pospolitej i lawendy lekarskiej. Zioła te mają działanie tonizujące i znoszące ból, łagodnie odprężają ciało i pomagają zmniejszyć napięcie mięśni. Zwiększają odporność na stres. Stosowane regularnie zmniejszają częstość występowania napięciowych bólów głowy. Jeszcze inną terapią ziołową na ból głowy może być ciepła kąpiel ziołowa z zastosowaniem ziela lawendy i balsamu cytrynowego. Na ból głowy można również zastosować olejki eteryczne. Jeżeli ból dokucza ci w przedniej części głowy, to wybierz olejek z mięty pieprzowej. Jego zapach poprawia krążenie i zmniejsza natężenie bólu. Jeżeli ból odczuwasz z tyłu głowy, to lepszy będzie olejek lawendowy, ponieważ jego zapach pomaga rozluźnić mięśnie karku.

Na silne bóle migrenowe głowy można zastosować zioło o nazwie złocień maruna. Badania wskazuje, że małe jego dawki zapobiegają migrenom. Roślina zawiera substancję czynną o nazwie partenolid, która wraz z innymi składnikami rośliny utrzymuje na odpowiednim poziomie neuroprzekaźnika serotoniny gromadzącej się w płytkach krwi. Serotonina działa pobudzająco na mózg. W ramach profilaktyki na migrenowe bóle głowy zaleca się zażywanie standaryzowanego wyciągu z miłorzębu w kapsułkach. Można również robić sobie zimne okłady z lodu na tę część głowy, która boli. Należy także ograniczyć spożywanie kawy, gdyż zbyt duża jej ilość może zwiększać ból.

Jeśli masz skłonności do bólu głowy, możesz zmniejszyć jego częstość i nasilenie, stosując poniższe zasady:

  • notuj kiedy boli cię głowa, aby poznać przyczynę bólu,

  • nie jedz wędlin (zawierają azotyny),

  • ogranicz picie alkoholu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-12-20
O215. Pani - 85579 Neubiberg 20.12
Niemcy- 85579 Neubiberg

Do opieki jest Pani 91 lat, 158 cm, 48 kg, Przyznane Pflegegrad 2. Podopieczna poza dolegliwościami związanymi z wiekiem była do tej pory samodzielna i mieszkała sama w domu jednorodzinnym. Przy wsparciu Rodziny i Pflegedienst dawała sobie radę. Seniorka będzie potrzebowała wsparcia przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, kąpiel, przygotowywanie posiłków i przypominanie o przyjmowaniu leków. Podopieczna na obecną chwilę jest samodzielna, sama robi sobie śniadanie, (bo jeszcze chce coś robić) sama się myje, ubiera, czasami zdarzają się jej zawroty głowy. Jest bardzo miłą i spokojną osobą.

Zobacz ofertę