CHOROBA PARKINSONA
Choroba Parkinsona atakuje i niszczy komórki odpowiadające za syntezę dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik kontroluje funkcje motoryczne organizmu, a jego brak upośledza poruszanie się i utrzymanie równowagi. Drżenie ciała się nasila i może obejmować coraz większe obszary ciała, mięśnie stają się coraz bardziej sztywne, chory wykonuje coraz powolniejsze ruchy, a nawet zostaje całkowicie unieruchomiony.
Główne farmakologiczne metody zwalczania choroby koncentrują się na stymulacji mózgu do produkcji dopaminy lub jej dostarczeniu z zewnątrz, tak aby organizmowi „wydawało” się, że jest jej pod dostatkiem. Najpopularniejsze leki zawierają kombinację substancji czynnych o nazwie karbidopa i lewodopa, które oszukują mózg i same tworzą dopaminę. Gdy mózg utraci zdolność wytwarzania neuroprzekaźnika, leki z grupy agonistów dopaminy stymulują mózg w sposób naśladujący działanie naturalnej dopaminy.
W uzupełnieniu leczenia farmakologicznego u niektórych pacjentów stosuje się również zabiegi chirurgiczne,polegając na wszczepieniu do mózgu urządzenia stymulującego ośrodki motoryczne.
JAK MOŻESZ POMÓC
Przestrzegaj godzin podawania leków, gdyż stały poziom substancji leczniczej w organizmie pozwala optymalnie kontrolować równowagę i koordynację ruchów. Łącz leki z produktami bogatymi w węglowodany, co pozwala zmniejszać działania niepożądane leków,zwłaszcza nudności. Jeśli któryś z przepisanych leków powoduje u chorego ospałość lub bezsenność,skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i ustalcie nowe godziny dawkowania. Palenie tytoniu i spożywanie tłuszczów zwierzęcych nasila procesy utleniania w organizmie. Dla osób z chorobą Parkinsona stanowi to znacznie większy problem, ponieważ może przyśpieszyć obumieranie komórek mózgowych produkujących dopaminę, Eliminowanie z diety tych produktów pozwala utrzymać zdolność syntetyzowania dopaminy tak długo, jak to będzie możliwe. Zadbaj o to, aby twój bliski mający chorobę Parkinsona spożywał duże ilości witaminy C (brokuł, pomarańcza), witaminy E (kiełki zbóż) oraz beta-karotenu (szpinak).
ZMIANA STYLU ŻYCIA
Ćwiczenia fizyczna są bardzo ważne. Ćwiczenia rozciągające są sposobem na utrzymanie elastyczności mięśni, ćwiczenia aerobowe poprawiają krążenie krwi, a wszystko razem pomaga opóźnić rozwój choroby i poprawić jakość życia pacjenta.
Ponieważ osoby z chorobą Parkinsona często tracą równowagę, zaleca się im noszenie butów na skórzanej podeszwie. Poza tym powinno się usunąć z domu wszelkiego rodzaju małe dywaniki oraz wyeliminować progi. Na schodach dobrze jest zaznaczyć kolorem krawędzie stopni.
Jednym z najbardziej frustrujących aspektów choroby Parkinsona jest ilość czasu, jaką zajmuje wykonanie czynności, które kiedyś wydawały się bardzo łatwe. Aby złagodzić ten stres, zarówno ty, jak i twój podopieczny musicie się przyzwyczaić, że wszystkim rutynowym czynnościom trzeba poświęcić czterokrotnie więcej czasu.