Cukrzyca - podstawowe informacje o chorobie
Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy: cukrzyca typu 1 (insulinozależna) i cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna). Objawy cukrzycy typu 1 to: wzmożone pragnienie i oddawanie moczu, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, niewyraźne widzenie i skrajne zmęczenie. Objawy cukrzycy typu 2 przypominają objawy cukrzycy typu 1, ale rozwijają się stopniowo i są mniej zauważalne. Zwykle dotyka ludzi po 40. roku życia a najczęściej zapadają na nią osoby powyżej 55 lat. Do tego czasu przypisuje się te objawy innym dolegliwościom.
Cukrzyca pojawia się, ponieważ trzustka nie produkuje insuliny lub organizm nie reaguje na insulinę, która jest produkowana. Jest poważną chorobą. U osób chorych na cukrzycę istnieje 2-4 krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca i udaru mózgu. Cukrzyca jest również główna przyczyną utraty wzroku u osób w wieku 20-74 lat. Może także powodować schorzenia nerek oraz schorzenia układu nerwowego, a także być przyczyną amputacji kończyn.
Skutki cukrzycy można samemu zminimalizować. Ćwiczenia fizyczne i zwykła aktywność fizyczna w rodzaju spacerów i uprawiania ogrodu mają korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Aktywność fizyczna pomaga schudnąć osobom chorym na cukrzycę typu 2, z których większość ma nadwagę. Ruch jest korzystny także dla pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy są zwykle szczupli, a nawet chudzi. W im lepszej kondycji fizycznej jest osoba z cukrzycą, tym mniej insuliny musi produkować trzustka lub mniejsza jej ilość musi być dostarczana w zastrzykach.
Dieta a poziom cukru
Chorzy na cukrzycę powinni odżywiać się regularnie i racjonalnie, aby utrzymać masę ciała na stałym poziomie. Powinni spożywać codziennie urozmaicone posiłki, zawierające produkty z pięciu grup spożywczych: produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne i produkty bogate w białko.
W uregulowaniu poziomu cukru we krwi może pomóc chrom, zwłaszcza gdy ktoś cierpi na jego niedobór. Jednak przed rozpoczęciem podawania jakichkolwiek witamin czy pierwiastków należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one reagować z zażywanymi lekami.
Zioła nie zastąpią radykalnych zmian diety i stylu życia, które trzeba wprowadzić, aby opanować cukrzycę, można jednak je stosować jako środek pomocniczy w regulacji poziomu cukru we krwi. Jednak lepiej wcześniej zasięgnąć porady lekarza, który ustali indywidualny plan leczenia.
Poznaj również potrzeby żywieniowe osób starszych i dowiedz się, czego nie może zabraknąć w ich codziennej diecie.