Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 roku depresja znajdzie się na drugim miejscu po chorobie serca jako najbardziej szkodliwa choroba na świecie. Ą jeśli utrzyma się obecna tendencja, depresja będzie przypadłością głównie kobiecą. Obecnie kobiety są trzykrotnie bardziej niż mężczyźni narażone na depresję.
W życiu kobiety są takie momenty, w których jest ona szczególnie podatna na wystąpienie depresji. Czasem u podłoża tego ryzyka leżą przyczyny biologiczne, np. wahania poziomu hormonów tuż po urodzeniu dziecka lub przed menopauzą, w pozostałych przypadkach są to przyczyny zewnętrzne, np. śmierć rodzica, rozwód, utrata pracy lub inne ważne życiowe wydarzenia.
Łagodna depresja zwykle przyjmuje postać głęboko negatywnych uczuć żalu, poczucia winy, zniechęcenia i bezradności. W bardziej poważnych przypadkach mogą wystąpić brak apetytu, bezsenność i kłopoty z koncentracją. Pocieszające jest to, że kiedy już rozpoznasz u siebie depresję, można ją łatwo wyleczyć. Dzięki depresji możemy zauważyć te aspekty naszego życia, które wymagają zmiany. W przypadku poważnej depresji trzeba udać się do lekarza, który może zalecić psychoterapię i przepisać środki przeciwdepresyjne. Łagodną depresję można wyleczyć domowymi sposobami.
Dziurawiec. Badania dowodzą, że jest równie skuteczny, co powszechnie stosowane leki przeciwdepresyjne, a przy tym ma mniej działań niepożądanych. Najwyraźniej związki, które znajdują się w tym żółto kwitnącym zielu, pobudzają komórki mózgu. Z powodu właściwości pobudzających nie powinno się stosować dziurawca przed zaśnięciem. Dziurawiec zwiększa również wrażliwość na światło słoneczne, co sprzyja oparzeniom skóry. Dlatego stosując to zioło, ogranicz opalanie.
Witaminy. U osób cierpiących na depresję najczęściej występuje niedobór witamin z grupy B i witaminy C. Witaminy z grupy B pomagają pobudzić funkcję komórek mózgowych i produkcję ważnych związków chemicznych, które odpowiadają za dobry nastrój. Równie ważna w utrzymaniu dobrego nastroju jest witamina C. Niski poziom witaminy C może powodować uczucie przygnębienia.
Naturalny polepszacz nastroju. 5-HTP jest naturalnym związkiem produkowanym przez organizm człowieka z tryptofanu- aminokwasu znajdującego się w wielu produktach spożywczych. 5-HTP jest również prekursorem serotoniny, co oznacza, że organizm produkuje więcej serotoniny, gdy jest obecny 5-HTP. Serotonina jest związkiem chemicznym znajdującym się w mózgu, odpowiadającym za dobre samopoczucie.
Jedz często. Sześć posiłków, rozłożonych na małe porcje spożywane co 3 godziny w ciągu całego dnia, może pomóc w utrzymaniu poziomu cukru we krwi w stanie równowagi. U niektórych osób niski poziom cukru we krwi może wywołać depresję. Najlepiej jeść produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i nabiał beztłuszczowy lub o niskiej zawartości tłuszczu.
Odstaw kawę i cukier. Im cięższa jest depresja, tym bardziej pomoże ci wykluczenie z diety kofeiny i cukru, chociaż dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.
Ruszaj się. Ćwicz aerobik przez 20-30 minut przynajmniej 3 razy w tygodniu. Każda kobieta cierpiąca na depresję, która zaczyna ćwiczyć, obserwuje zdecydowaną poprawę samopoczucia.
Opisuj swoje samopoczucie. Prowadzenie dzienniczka może pomóc w wyjściu z depresji. Pozwala wyrazić swoje żale, dać im upust i poradzić sobie z poczuciem nieszczęścia.
Zwróć się o pomoc do przyjaciół. Trzeba mieć kogoś, do kogo można zadzwonić, kiedy jesteś smutna, i być przez niego wysłuchana. Ale dziel się z tą osobą również miłymi przeżyciami.