Wyzwaniem naszych czasów jest starzenie się społeczeństwa i potrzeba opieki nad seniorami. Niestety, nie zawsze mogą oni liczyć na swoją rodzinę. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy znalezienie osoby, która będzie wspierać seniora na co dzień. Osoba, która chce być opiekunką osób starszych, powinna posiadać cechy predysponujące ją do tej pracy.
Cierpliwość
Opiekunka osób starszych powinna być przede wszystkim cierpliwa w kontaktach ze swoim pacjentem. Seniorzy z racji swojego wieku mogą borykać się z chorobami, trudnościami w poruszaniu się, kłopotami z pamięcią, czuć się zagubieni, być niespokojni, a nawet agresywni. Ważne, by podchodzić do nich z cierpliwością, która jest także niezbędnym elementem efektywnej rehabilitacji.
Empatia
Dobra opiekunka powinna być także empatyczna. Pomoże to jej wczuć się w położenie pacjenta oraz zrozumieć ograniczenia, z jakimi się boryka. Dzięki współodczuwaniu opiekunka seniorów może efektywniej pracować i zaproponować wsparcie, którego potrzebuje pacjent. Dzięki empatii i zrozumieniu stanu pacjenta, wspólny kontakt może być pełen życzliwości, spokoju i akceptacji.
Łatwość w nawiązywaniu kontaktów i pozytywne nastawienie
Opiekunka seniorów powinna łatwo nawiązywać kontakty, być optymistycznie nastawiona do życia i uśmiechnięta. Codzienne wyzwania, relacje z rodziną pacjenta bowiem mogą być źródłem stresu, trudna może być także adaptacja opiekunki w nowym miejscu. Pozytywne nastawienie i dystans pozwolą jej na przyjemną pracę oraz efektywne rozwiązywanie problemów. Pogodna opiekunka może także pozytywnie wpłynąć na wynik rehabilitacji osoby starszej.
Siła fizyczna
Oprócz odpowiednich cech charakteru opiekunka powinna także cieszyć się dobrym stanem zdrowia, i niejednokrotnie siłą fizyczną, która przydaje się w codziennej pracy z pacjentami, którzy mają problemy z poruszaniem się. Czasami opiekunki muszą dźwigać pacjentów, pomagają przy siadaniu, wstawaniu, kąpieli, wchodzeniu na schody.
Niepożądane cechy opiekunki osób starszych
Opiekunka seniorów nie może być obojętna na los podopiecznego. Nie może tolerować niechęci chorego do przyjmowania posiłków, płynów czy lekarstw. Opiekunka nie powinna być także konfliktowa, bo to utrudni to proces opieki i rehabilitacji. Brak asertywności opiekuna może także negatywnie odbijać się na pacjencie. Zdarza się, że starsi ludzie niechętnie się myją lub piją wodę i często starają się skłonić opiekuna do zaniechania czynności pielęgnacyjnych. Opiekunka nie powinna dopuszczać do takich zaniedbań w opiece nad seniorem.