• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu 28 sie

Problem nietrzymania moczu dotyczy wielu osób w podeszłym wieku. Bez względu na wiek nie jest objawem normalnym. Prawie zawsze można mu przeciwdziałać, często z dobrym skutkiem. W większości przypadków można kilkoma domowymi sposobami uzyskać znaczną poprawę.

Ćwiczenia mięśni Kegela. Ćwiczenia mięśni przepony miedniczej pomagają wielu kobietom cierpiącym na nietrzymanie moczu. Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie w obrębie miednicy, które podtrzymuję pęcherz moczowy. Wzrost napięcia mięśni w okolicy zwieracza ułatwia kontrolę oddawania moczu. Zaletą tych ćwiczeń jest to, że można je wykonywać wszędzie. Ponadto trzeba sobie uświadomić, że efekty ćwiczeń utrzymują się dopóty, dopóki się je wykonuje.

Wywar ze skrzypu polnego. Roślina ta stanowi bogate źródło krzemionki wspomagającej regenerację tkanki łącznej. Jeśli nietrzymanie moczu występuje pod wpływem stresu i jest związane ze zbyt słabym napięciem mięśni, to dzienna porcja bogatego w krzemionkę wywaru ze skrzypu polnego, w połączeniu z ćwiczeniami Kegela, pomoże przywrócić prawidłową czynność mięśni dróg moczowych. Zaleca się robienie przerw w spożywaniu skrzypu polnego- po 1 miesiącu stosowania, 1 tydzień przerwy. Aby uzyskać maksymalne działanie zioła, wskazane jest równoczesne wykonywanie ćwiczeń Kegela.

Trening pęcherza. U osób w zaawansowanym stadium nietrzymania moczu tak zwane treningi pęcherza pomagają odzyskać kontrolę nad zwieraczami. Ćwiczenie polega na oddawaniu moczu w ściśle określonych odstępach czasu- co 1 godzinę albo co 2 godziny- aby nie doprowadzić do przepełnienia pęcherza. Po kilku dniach od momentu, kiedy osoba ćwicząca przestanie się moczyć, odstęp między kolejnymi epizodami oddawania moczu można powoli wydłużać. Po pewnym czasie powinno być możliwe utrzymanie moczu przez kilka godzin.

Łagodzenie podrażnień. Podrażniony pęcherz moczowy zmusza do częstego korzystania z toalety. Gdy nietrzymanie moczu jest spowodowane podrażnieniem pęcherza, wtedy najskuteczniejszym środkiem leczniczym jest napar ze znamion kukurydzy i ziela rzepiku pospolitego. Pierwszy z surowców ma działanie moczopędne i mogłoby się wydawać, że nie jest wskazany w nietrzymaniu moczu. Herbatka ze znamion tego popularnego warzywa jest bogata w składniki śluzowe, które łagodzą podrażnienia ścian pęcherza moczowego.

Głóg stymuluje gojenie. Pierwotnie stosowany w chorobach serca i układu krążenia, głóg przyśpiesza także procesy gojenia mięśni, więzadeł i tkanki nerwowej w drogach moczowych. A silne właściwości przeciwutleniające, które zawdzięcza dużej ilości występujących w nim flawonoidów.

Obserwacja. Przed pójściem do lekarza warto dokonać dwudniowej obserwacji oddawania moczu. Takie informacje pomogą lekarzowi w ustaleniu, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, i pozwolą lepiej ustalić metodę leczenia.

Ziela łagodzące podrażniony pęcherz moczowy. Pieprz metystynowy, zwany też kawa-kawa, chociaż bardziej znany z działania relaksującego i euforyzującego, jest również cennym surowcem zielarskim łagodzącym podrażnienia pęcherza moczowego.

Uwaga na płyny. Napoje alkoholowe oraz zawierające kofeinę (kawa, herbata) działają moczopędnie. Ich spożycie należałoby ograniczyć do 1-2 porcji dziennie lub całkowicie wyeliminować. W połączeniu z treningiem pęcherza pomoże to zredukować naglącą potrzebę biegania do toalety. Z tych samych powodów powinno się także ograniczać spożycie płynów w godzinach wieczornych.

Uwaga na odwodnienie. Pokusa ograniczania płynów po to, aby nie biegać do toalety, może być niebezpieczna. Ze względów zdrowotnych należy zapewnić organizmowi normalną podaż płynów. Niedobór płynów może szybko przekształcić się w odwodnienie, zwłaszcza u osób starszych.

Czujność. Wiele osób jest w stanie nauczyć się przy pomocy terapeuty napinania mięśni przepony miedniczej, w chwili kiedy dochodzi do wypływu moczu.

Stosować środki higieny osobistej. Wiele osób mających problemy z utrzymaniem moczu z powodzeniem stosuje różnego rodzaju wkładki higieniczne, podkłady lub jednorazowe pieluchomajtki.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2025-04-22

Do opieki Pan mieszkający w domu jednorodzinnym w miejscowości Gräfelfing. Pan 175 cm/65 cm wzrostu, 89 lat. Pflegegrad 2. Żona pacjenta nie wymaga opieki. Pacjent był pod opieką żony i Pflegedienst do 10.09 Pan ma problemy z mięśniami. Nie wymaga transferu. Nie ma demencji, był nauczycielem fizyki., Jest bardzo spokojną, miłą i uprzejmą osobą, bezproblemową. Porusza się na wózku inwalidzki, ale nie ma żadnego transferu, ponieważ sam wstaje, sam siada na wózek. Do toalety jedzie wózkiem, wstaje i idzie się umyć i na wc. Tak samo w kuchni, wstaje, weźmie co chce i sobie siada znów na wózek. Jest osobą inkontynencyjna. Ma woreczek na mocz

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-04-10

Do opieki jest Para mieszkająca w domu jednorodzinnym w miejscowości Grassbrun/Neukeferloch (85630). Pani 83 lata, 167 cm, 60 kg. Pflegegrad 2. Pan 89 lat, 182 cm, 74 kg. Pflegegrad 2. Do małżeństwa przychodzi Pflegedienst. Obydwoje poruszają się samodzielnie lub za pomocą rollatora. U Pana zdiagnozowane problemy ze słuchem oraz demencja. Pani jest osobą u której zdiagnozowano raka. Ma założoną stomię. Do obsługi stomii u babci przychodzi Pflegedinst.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-04-28
O195 Pani- Niemcy 85417 Marzling 28.04
Niemcy - 85417 Marzling

Do opieki Pani 70 lat, 168 cm, 79 kg. Mieszka w domu jednorodzinnym. Dom jest bardzo ładny, zadbany, pokój dla opiekunki jest na górze, jest tam również duża łazienka. Raz w tygodniu pomaga się przy kąpieli, jest wanna oraz krzesełko do wanny. Babcia ma pokój na dole, tam jest też druga toaleta, jest, internet. Porusza się samodzielnie Ma zdiagnozowanego parkinsona (leki ustawione), na obecną chwilę lekkie objawy, lekka demencja, czasami się Pani po prostu zapomina, nic więcej. Podopieczna jest spokojną i miłą osobą, ale jest troszeczkę indywidualistką, lubi spędzać czas sama, ale nie zawsze. Głowę ma sprawną, więc zawsze wszystko powie.

Zobacz ofertę