Starzenie się społeczeństwa jest realnym problemem przede wszystkim w państwach wysoko rozwiniętych. W związku z powyższym szczególnie ważne staje się zapewnienie osobom starszym i przewlekle chorym profesjonalnej i kompleksowej opieki. Wsparcie opiekunów, pielęgniarek i asystentów opieki pozwala na znaczącą poprawę jakości życia seniorów i jak najdłuższe ich funkcjonowanie w środowisku domowym. Celem tego modelu opieki jest przede wszystkim zapobieganie rozwojowi choroby oraz podniesienie poziomu samodzielności osoby starszej.
Choroby i schorzenia najczęściej wymagające opieki domowej
Wraz z wiekiem organizm człowieka staje się bardziej narażony na różnego rodzaju choroby. W związku z tym często koniecznością staje się zapewnienie osobie starszej profesjonalnej i stałej opieki. Nie musi to jednak od razu wiązać się z hospitalizacją lub umieszczeniem seniora w ośrodku opieki. Idealną alternatywą może okazać się opieka świadczona w domu. Opieka domowa może sprawdzić się w przypadku najczęściej występujących schorzeń wieku starczego, do których należą choroby nowotworowe, schorzenia stawów i układu krwionośnego oraz choroby związane z układem nerwowym. Do ostatniej grupy zaliczyć możemy między innymi demencję oraz chorobę Alzheimera i Parkinsona. Wymienione choroby mogą powodować zaburzenie orientacji i rozumowania oraz znacząco wpływać na sprawność fizyczną. Pomoc osobie z tego typu zaburzeniami jest szczególnie ważna przez wzgląd na jej bezpieczeństwo. Do innych chorób, które wymagają wsparcia w codziennych czynnościach, należą także schorzenia stawów, osteoporoza oraz inne zaburzenia wpływające na motoryczną sprawność osoby starszej. Nie bez znaczenia jest też konieczność zapewnienia opieki osobie będącej w złym stanie psychicznym i zmagającej się z depresją. Profesjonalna pomoc sprawowana w domu, w naturalnym środowisku osoby chorej może znacząco przyczynić się do poprawy kondycji psychicznej i poziomu samodzielności seniora
Zalety opieki geriatrycznej w domu z punktu widzenia osoby chorej i jej rodziny
Zapewnienie osobie starszej odpowiedniej opieki jest szczególnie ważne nie tylko ze względu na komfort i poprawę jakości życia, ale także ze względu na jej bezpieczeństwo i zapobieganie postępowaniu choroby. Oprócz tego, model tego typu opieki jest bardzo komfortowym rozwiązaniem dla rodziny osoby starszej, która nie chce, by ich bliski został odizolowany i przebywał w specjalistycznym ośrodku poza domem. Profesjonalna opieka zapewnia osobie chorej pomoc w podstawowych czynnościach takich jak codzienna pielęgnacja i korzystanie z toalety, ubieranie się i przemieszczanie się oraz spożywanie posiłków. Oprócz tego opiekun pomaga w rehabilitacji i wykonywaniu ćwiczeń uaktywniających seniora. Działania te pozytywnie wpływają na nastrój osoby starszej i pomagają zaakceptować stan, w jakim się znajdują. Osoba starsza może pozbyć się poczucia bycia ciężarem dla rodziny i aktywnie uczestniczyć w normalnym, codziennym życiu korzystając z fachowej pomocy. Z drugiej strony, rodzina osoby chorej może mieć pewność, że ich bliski znajduje się w profesjonalnych rękach i nie czuje się osamotniony.