Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące schorzenia u osób starszych i produkty żywnościowe, które mogą być przydatne w ich leczeniu.
Utrata pamięci. Chociaż wydaje się nieprawdopodobne, utrata pamięci i zamęt w głowie są często wynikiem niedoboru składników odżywczych i czasem może tu pomóc wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie. Starsi ludzie narzekają na zamęt w głowie, co może być związane z niedoborem witaminy B12. Zaburzenia pamięci mogą być spowodowane niedoborem żelaza. Jeśli starsza osoba , którą się opiekujesz, cierpi na poważny niedobór witaminy B12, lekarz może przepisać preparat uzupełniający. Zapotrzebowanie organizmu na tą witaminę można zaspokoić jedząc mięso, jajka i pijąc mleko. Dobrym źródłem żelaza są mięso, ryby, drób, całe ziarna zbóż i fasola.
Osteoporoza. Jest to kolejna choroba, która często występuje w podeszłym wieku. Na szczęście w dużym stopniu można jej zapobiec, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość wapnia i witaminy D. Kobiety w wieku powyżej 55 lat powinny przyjmować 1200 mg wapnia dziennie(4 szklanki mleka). Pewna ilość witaminy D powstaje w organizmie, gdy wystawiamy się na światło słoneczne. Jednak w miarę starzenia się zdolność produkowania witaminy D przez skórę się zmniejsza. Dobrym źródłem tej witaminy jest żółtko jaj kurzych, nabiał i ryby słonowodne.
Choroba serca. Dieta osób chorych na serce powinna być bogata w świeże warzywa i owoce. Ponad połowa kalorii spożywanych w ciągu dnia powinna pochodzić z produktów zawierających węglowodany złożone, tj. owoców, warzyw i zbóż. Układając dietę, wybieraj jak najwięcej produktów naturalnych, takich jak surowe warzywa i owoce, świeże mięso, drób i ryby. Produkty przetworzone, w rodzaju ciasteczek, krakersów, sosów i przekąsek, zawierają zwykle duże ilości sodu i cukru, a często również tłuszczu, dlatego należy ich unikać. Osoby chore na serce lub po zawale powinny również unikać spożywania kwasów tłuszczowych nasyconych, cholesterolu i sodu. Najwięcej tłuszczów nasyconych i cholesterolu znajduje się w produktach zawierających tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mleko, jajka, masło, ser, mięso i wędliny. Dlatego w odpowiedniej dla osób starszych diecie należy stosować odtłuszczony nabiał. Używaj do przyrządzania potraw wody, rosołu, wina lub olejów w sprayu zamiast olejów i masła o wysokiej zawartości tłuszczów. Trzeba również przyrządzać potrawy pieczone lub gotowane na parze. Powinno się także ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa do maksimum 140 g i w miarę możliwości zastępować je drobiem i rybami.
Zapalenie stawów. Zapalenie stawów występuje niezależnie od wieku, ale 1/3 pacjentów ma 65 i więcej lat. Ludzie cierpiący na tę czasem bardzo bolesna dolegliwość na własnej skórze przekonują się, co wzmaga, a co łagodzi ból. Nabiał i tłuszcz z ryb mogą czasem wzmagać bolesność stawów. Jednak są one bogatym źródłem składników odżywczych, dlatego trzeba dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka i wapnia w innych produktach, takich jak wędliny, kurczak, tofu i fasola. W celu zmniejszenia bólu stawów można podawać starszej osobie pomarańcze, grejpfruty, truskawki i inne świeże owoce, które zawierają witaminę C.