Zapobieganie nowotworom - czy jest na to sposób?
Prawdopodobnie każdy odsuwa od siebie myśl o nowotworach. A jednak co jakiś czas z trwogą myślimy o nich, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś bliski zachoruje na raka. Ale czy strach przed tą chorobą jest aż tak zły, skoro zmusza do podjęcia działań, mających na celu uniknięcie tej choroby albo nawet zapobieżenie jej nawrotowi. W rzeczywistości nowotworom w dużym stopniu można zapobiec, podobnie jak chorobom serca. Dlatego poniżej omówimy proste sposoby na profilaktykę raka, których skuteczność została udowodniona.
Jak chronić się przed rakiem? Strategia unikania
1. Rzuć palenie. Palenie papierosów stanowi przyczynę prawie wszystkich przypadków zachorowań na raka płuc, który obecnie jest najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet. Palenie jest również bezpośrednią przyczyną 1/3 przypadków zachorowań na inne rodzaje raka. Rzucenie palenia powoduje, że ryzyko zachorowania u palaczy znacznie spada, dzięki czemu zapobieganie nowotworom jest dużo łatwiejsze.
2. Ogranicz spożywanie alkoholu. Picie więcej niż 1 drinka dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku, a być może również raka piersi.
3. Utrzymuj właściwą masę ciała. Przekroczenie należnej masy ciała o 35% i więcej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, szyjki macicy, śluzówki macicy, macicy i jajników.
4. Ćwicz codziennie co najmniej przez 30 minut. Nawet umiarkowana aktywność ruchowa w rodzaju szybkiego spaceru łącznie przez 3 godziny tygodniowo sprawia, że zapobieganie nowotworom jest znacznie bardziej efektywne. Ruch skraca czas przebywania w jelitach niestrawionych resztek pokarmowych, dzięki czemu czynniki rakotwórcze znajdujące się w stolcu krócej kontaktują się z jelitami. Ćwiczenia fizyczne obniżają także poziom insuliny, a istnieją dowody na to, że nadmiar insuliny w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworów. Mogą również zmieniać poziom hormonów, np. estrogenu, na taki, który oddala groźbę zachorowania na raka piersi.
5. Zidentyfikuj wroga. Zidentyfikuj wszystkie niebezpieczne substancje, z którymi masz kontakt w pracy, i naucz się, jak się z nimi bezpiecznie obchodzić. Profilaktyka raka nie kończy się bowiem wyłącznie na dbaniu o siebie w domu!
Odpowiednia dieta a zapobieganie nowotworom
Właściwe odżywianie się ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nowotworom. Pewne produkty zawierają składniki odżywcze, które wydają się zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.
Zaleca się spożywanie 1-2 filiżanek ciemnozielonych warzyw liściastych dziennie (np. jarmuż, szpinak, ). Są one najlepszym źródłem folanu – witaminy z grupy B, pomagającej chronić komórki przed szkodliwymi substancjami chemicznymi i wirusami, które powodują uszkodzenia genetyczne wywołujące raka. Zjadaj również codziennie co najmniej 1/2 filiżanki warzyw zawierających karotenoidy (np. marchew, dynia), które również są istotnym elementem profilaktyki raka. Zalecane są również takie warzywa jak: brokuły, brukselka, kapusta i kalafior, ponieważ zawierają związki stymulujące produkcję enzymów blokujących rozwój choroby. Działanie przeciwnowotworowe mają również pomidory. Jeśli ich nie lubisz to możesz w zamian zjeść np. czerwonego grejpfruta lub czerwoną paprykę. One tak jak i pomidor zawierają likopen – związek należący do karotenoidów, który ma działanie przeciwnowotworowe. Również czosnek i inne blisko spokrewnione z nim warzywa (cebula, por, szczypiorek) sprawiają, że zapobieganie rakowi jest dużo łatwiejsze.
Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy o połowę w stosunku do osób, które codziennie jedzą wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę. Lepiej go zastąpić większą ilością owoców morza i warzyw. Wiadomo także, że oliwa z oliwek, która zawiera tłuszcze jednonienasycone, jest zdrowsza od masła czy smalcu (tłuszcze nasycone). Zażywaj codziennie preparaty wielowitaminowe, które zawierają witaminę C, E i kwas foliowy, a także inne niezbędne składniki odżywcze, by efektywnie chronić się przed rakiem.