• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się 19 wrz

Możliwość poruszania się oznacza wolność. Brak mobilności w znacznym stopniu obniża jakość życia. Jednak sztywne stawy wcale nie muszą być równoznaczne z uwięzieniem starszego człowieka w czterech ścianach pokoju i rezygnację z czynnego życia. Choć wykonywanie pewnych czynności będzie wymagało większego nakładu energii, nie wolno się poddawać. W przeciwnym wypadku można naprawdę zostać unieruchomionym i utracić niezależność.

Źródła problemów z poruszaniem się u osób starszych

Przyczyną problemów z poruszaniem się osoby starszej, które normalnie przypisuje się starości, jest rezygnacja. Uniknięciu tego typu problemów pozwala utrzymanie aktywności fizycznej. Oto kilka rad, w jaki sposób ją utrzymać.

Aktywność. Szukać sposobów spożytkowania energii, na przykład przez wykonywanie codziennych czynności trochę szybciej lub – przeciwnie – nieco dłużej.

Samodzielność. Zbyt często staramy się uchronić starszych ludzi od kłopotliwych sytuacji. Dobór dla nich odpowiednich obowiązków zależy w głównej mierze od ich kondycji fizycznej i możliwości. Najlepiej, aby ona sama zdecydował, jakie czynności chce samodzielnie wykonywać. Powierzanie pewnych czynności ma na celu zapobieganie osłabieniu spowodowanemu bezczynnością i problemami z poruszaniem się u osób starszych.

Przechadzki i spacery. Chodzenie jest najlepszą formą ruchu. Wzmacnia wszystkie mięśnie i kości. Im więcej się chodzi, tym lepiej. Nawet jeśli jest się w stanie spacerować tylko przez 2-3 minuty i tak jest to bardziej aktywny tryb życia niż leżenie czy siedzenie. Wpierw należy się jednak upewnić u lekarza prowadzącego, czy nie ma przeciwwskazań do zwiększania wysiłku. Jeśli nie ma, to aktywność trzeba zwiększać stopniowo.

Problemy z poruszaniem się - interwencja lekarza

Każdy problem z poruszaniem się, należy zgłosić lekarzowi, ponieważ może to być objawem rozwijania się jakiegoś poważniejszego schorzenia. Niezwłoczna konsultacja lekarska jest konieczna, jeżeli bliska ci osoba w starszym wieku:

  • potyka się i pada,

  • ma problemy z siadaniem i wstawaniem z fotela,

  • przytrzymuje się foteli oraz innych mebli, żeby nie stracić równowagi i nie upaść,

  • niechętnie wychodzi z domu bez kogoś, na kim w razie potrzeby może się oprzeć.

Na blogu firmy WORKNOW - praca dla opiekunek w Niemczech, znaleźć można więcej opisów schorzeń podopiecznych. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2025-04-10

Do opieki jest Para mieszkająca w domu jednorodzinnym w miejscowości Grassbrun/Neukeferloch (85630). Pani 83 lata, 167 cm, 60 kg. Pflegegrad 2. Pan 89 lat, 182 cm, 74 kg. Pflegegrad 2. Do małżeństwa przychodzi Pflegedienst. Obydwoje poruszają się samodzielnie lub za pomocą rollatora. U Pana zdiagnozowane problemy ze słuchem oraz demencja. Pani jest osobą u której zdiagnozowano raka. Ma założoną stomię. Do obsługi stomii u babci przychodzi Pflegedinst.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-04-28
O195 Pani- Niemcy 85417 Marzling 28.04
Niemcy - 85417 Marzling

Do opieki Pani 70 lat, 168 cm, 79 kg. Mieszka w domu jednorodzinnym. Dom jest bardzo ładny, zadbany, pokój dla opiekunki jest na górze, jest tam również duża łazienka. Raz w tygodniu pomaga się przy kąpieli, jest wanna oraz krzesełko do wanny. Babcia ma pokój na dole, tam jest też druga toaleta, jest, internet. Porusza się samodzielnie Ma zdiagnozowanego parkinsona (leki ustawione), na obecną chwilę lekkie objawy, lekka demencja, czasami się Pani po prostu zapomina, nic więcej. Podopieczna jest spokojną i miłą osobą, ale jest troszeczkę indywidualistką, lubi spędzać czas sama, ale nie zawsze. Głowę ma sprawną, więc zawsze wszystko powie.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-04-22

Do opieki Pan mieszkający w domu jednorodzinnym w miejscowości Gräfelfing. Pan 175 cm/65 cm wzrostu, 89 lat. Pflegegrad 2. Żona pacjenta nie wymaga opieki. Pacjent był pod opieką żony i Pflegedienst do 10.09 Pan ma problemy z mięśniami. Nie wymaga transferu. Nie ma demencji, był nauczycielem fizyki., Jest bardzo spokojną, miłą i uprzejmą osobą, bezproblemową. Porusza się na wózku inwalidzki, ale nie ma żadnego transferu, ponieważ sam wstaje, sam siada na wózek. Do toalety jedzie wózkiem, wstaje i idzie się umyć i na wc. Tak samo w kuchni, wstaje, weźmie co chce i sobie siada znów na wózek. Jest osobą inkontynencyjna. Ma woreczek na mocz

Zobacz ofertę