Odpowiednie zaopatrzenie w produkty spożywcze ma wpływ na nasze zdrowie. Oto kilka produktów, które powinny być w lodówce i spiżarce.
Banany. Pomagają w biegunce i skurczach mięśni. Przez włączenie do codziennej diety bananów, które są bogate w potas, można również złagodzić ból związany z rwą kulszową, a nawet obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi.
Chrzan. Łagodzi przekrwienie.
Cukierki do ssania. Na ból gardła, czkawkę.
Cytryna. Łagodzi objawy użądlenia osy i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, np. rąk. Stanowi również składnik środków zalecanych na kaszel, ból gardła, cuchnący oddech i czkawkę.
Czosnek. Pomaga zwalczyć przeziębienie i grypę, a także grzybicę międzypalcową u stóp. Przynosi ulgę w męczącym kaszlu, biegunce, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza niebezpieczeństwo tworzenia się zakrzepów krwi. Najlepsze właściwości lecznicze ma świeży czosnek, a jeśli ktoś obawia się nieprzyjemnego zapachu z ust, w sprzedaży dostępny jest bezzapachowy czosnek w tabletkach i kapsułkach.
Guma do żucia. Pomaga pozbyć się cuchnącego oddechu, suchości w ustach, zgagi, bólu ucha spowodowanego zmianą ciśnienia atmosferycznego.
Jogurt. Pobudza energię, przez co ułatwia zwalczanie porannego kryzysu. Picie jogurtu jako zastępczego źródła wapnia jest również dobre dla osób, których organizm nie toleruje laktozy, ponieważ żywe bakterie, znajdujące się w większości jogurtów, trawią laktozę.
Kiełki pszenicy. Pomagają przywrócić do normy poziom koenzymu Q10 u osób cierpiących na dusznicę bolesną, przynoszą ulgę w zespole niespokojnych nóg.
Miód. Łagodzi objawy zaparcia, zgagę, ból gardła, usuwa cuchnący oddech. Pomaga nawet na kaca.
Mleko. Łagodzi skurcze mięśni i im zapobiega, zapobiega też tworzeniu się kamieni nerkowych, przynosi ulgę w oparzeniach słonecznych. Używaj mleka odtłuszczonego albo o niskiej zawartości tłuszczu, które nie przyczynia się do powstawania miażdżycy tętnic czy tycia.
Napoje dla sportowców. Zapobiegają skurczom mięśni, łagodzą objawy zapalenia jelit, uzupełniają niedobór płynów podczas biegunki.
Ocet winny. Ocet z białego wina skutecznie łagodzi objawy użądlenia przez osy, zakroplony do uszu pomaga osuszyć nabłonek i zlikwidować swędzenie uszu, moczenie w nim stóp likwiduje nieprzyjemną woń. Ocet z wina jabłkowego pomaga w trawieniu, łagodzi zgagę, jako płukanka do włosów likwiduje łupież i nawilża suche włosy.
Olej z siemienia lnianego. Pomaga w zaparciach, działa regenerująco na skórę zbyt suchą, z wypryskiem lub wysypką. Zawierają go nasiona lnu, czyli tzw. Siemię lniane.
Oliwa z oliwek. Używaj jej codziennie do przyrządzania posiłków w celu zapobiegania chorobom serca.
Pieprz cayenne. Przynosi ulgę w przekrwieniu, uporczywym kaszlu, bólu gardła, usuwa cuchnący oddech. Używanie pieprzu cayenne w codziennej diecie może wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu.
Rosół z kury. Pomaga udrożnić zatkany nos i spowalnia wytwarzanie flegmy w organizmie. Rosół ugotowany w domu ma lepsze właściwości, ale skondensowany rosół w kostce również działa skutecznie.
Ryba. Kwasy tłuszczowe omega-3 występuje w takich rybach, jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź i sardynki, mogą złagodzić objawy depresji, wysypkę, wyprysk. Zmniejszają również ból i sztywność mięśni w reumatoidalnym zapaleniu stawów, mogą przeciwdziałać chorobie serca, a nawet spowodować jej cofnięcie.
Sok pomarańczowy. Pomaga zmniejszyć ochotę na zapalenie papierosa, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, zmiękcza stolec u osób cierpiących na uchyłkowatość okrężnicy.