W domowej apteczce warto mieć następujące środki:
Bandaże elastyczne. Stosowane w przypadku bólu kolana skręcenia stawu, zapalenia ścięgna, zapalenia kaletki maziowej.
Krem z hydrokortyzonem. Na świąd i zapalenie skóry spowodowane wysypką, sokiem sumaka jadowitego i innych roślin parzących lub podrażnieniem przy goleniu.
Krople do nosa w sprayu. Do udrożnienia zatkanego nosa stosuje się spray zawierający oksymetazolinę.
Lek na kaszel. W kaszlu mokrym (takim, w którym jest wykrztuszana wydzielina) zastosuj preparat wykrztuśny z gwajakolem, natomiast w kaszlu suchym (bez odkrztuszania) pomagają preparaty zawierające dekstrometorfan.
Lek przeciw nadkwasocie. Do łagodzenia zgagi. Godne polecenia są preparaty zawierające zestaw magnezu i glinu.
Lek przeciwhistaminowy. Na wypryski, podrażnienia skóry spowodowane sokiem sumaka jadowitego i innych roślin parzących, chorobę lokomocyjną.
Lek zmniejszający przekrwienie. Na bolącą głowę w alergiach. Zapaleniu zatok lub przeziębieniu. Skuteczne są leki zawierające pseudoefedrynę.
Leki przeciwbólowe. Na ból głowy i inne niezbyt silne bóle. Na różne rodzaje bólu stosuje się różne leki przeciwbólowe, dlatego w apteczce powinny znajdować się trzy rodzaje leków uśmierzających ból: paracetamol, aspiryna i ibuprofen.
Mydło przeciwbakteryjne. Do ochrony oparzeń i otwartych ran przed zakażeniem, na otarcia skóry, świąd skóry w okolicy krocza, czyraki, do usuwania przykrego zapach potu.
Płatki i waciki kosmetyczne. Do nakładania preparatów stosowanych zewnętrznie.
Płatki owsiane do kąpieli koloidalnej. Dodanie do kąpieli zmielonych płatków łagodzi świąd skóry spowodowany oparzeniami słonecznymi, wysypką półpaścem, łuszczycą.
Płyn kalaminowy. Do łagodzenia świądu skóry podrażnionej sokiem sumaka jadowitego i innych roślin parzących lub oparzeniami słonecznymi.
Preparaty z błonnikiem. Do stosowania doraźnego, wtedy gdy spożywanie potraw bogatych w błonnik nie pomaga pozbyć się zaparć. Dobre są preparaty zawierające błonnik z łusek nasion babki piaskowej i babki płesznika.
Preparaty z bizmutem. Na ból żołądka, biegunkę i nudności.
Preparaty alfa-hydroksy z kwasami. Płyn – do nawilżania suchej skóry i zapobiegania trądzikowi. Krem – do wygładzania zmarszczek, pozbywania się podwójnego podbródka, zapobiegania bliznowaceniu.
Preparaty z kwasem octowym. Do leczenia grzybicy międzypalcowej i podrażnienia skóry spowodowanego sokiem roślin parzących.
Puder dla dzieci. Do łagodzenia świądu skóry w okolicy odbytu i zapobiegania dolegliwościom skórnym, takim jak pęcherze, czyraki i otarcia.
Termometr. Do mierzenia temperatury ciała, pozwala stwierdzić gorączkę.
Wazelina kosmetyczna. Na spierzchnięte usta, łuszczycę, zdarty naskórek wokół paznokcia, do zapobiegania bliznowaceniu, otarciom skóry, bolesności mięśni po jeździe konnej.