W miarę jak się starzejemy, nasze oczy potrzebują więcej światła, aby dobrze funkcjonować. U 60-latka soczewki w oku nie są już tak przeźroczyste jak u 20-latka,a źrenice nie rozszerzają się już tak jak dawniej. Z tych wszystkich powodów w miarę starzenia się mamy coraz większe kłopoty z akomodacją, czyli z przystosowaniem się oka do wyraźnego widzenia z różnych odległości i w nocy. Poniżej podajemy sposoby na poprawienie nocnego widzenia u osób w wieku 60, 70 a nawet 80 lat.
Więcej światła. Aby dobrze widzieć w nocy, przeciętny 60-latek potrzebuje 7 razy więcej światła niż 20-latek. Specjaliści radzą, aby oświetlać mieszkanie żarówkami z neodymem o mocy 60 lub 100 watów, które zapewniają większy kontrast i nie dają takich odblasków, jak zwykłe żarówki, co umożliwia lepsze widzenie w nocy.
Lampy regulowane. Regulowane lampy podłogowe lub biurkowe, które można obracać i zginać odpowiednio do indywidualnych potrzeb, z pewnością pomogą starszym osobom pokonać problemy związane z widzeniem w nocy.
Czarne jagody. Według niektórych lekarzy problemy z widzeniem w nocy są spowodowane niedoborem barwnika (rodopsyny wzrokowej), związku chemicznego, produkowanego w pręcikach oka. Osoba mająca problemy z widzeniem w nocy powinna wypróbować działanie czarnych jagód i wyjść z domu po zmroku. Skutki zażywania powinny uwidocznić się w ciągu 20 minut. Jeśli tak się stanie, trzeba zażywać dawkę 100 mg przed wyjściem z domu po zmroku.
Prowadzenie samochodu nocą. Jadąc nocą należy jechać wolniej i stosownie do pogody. Należy zadbać o to, aby reflektory w samochodzie były czyste. Kiedy z przeciwka nadjeżdża samochód, lepiej odwrócić wzrok, póki samochód nas nie minie. Nie będzie się wtedy narażonym na oślepiający blask reflektorów samochodu z naprzeciwka.
Specjalne okulary na noc. Nocne kłopoty ze wzrokiem czasami są objawem coraz silniejszej krótkowzroczności. Trzeba zapytać okulistę, czy pomogą specjalne okulary przeznaczone do noszenia po zmroku.
Problemy z widzeniem w nocy mogą być objawem poważnej, ukrytej choroby, np. cukrzycy, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy lub genetycznie uwarunkowanej choroby nazywanej zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki. Dlatego należy zgłosić się do lekarza, jeśli starsza osoba:
-
nagle ma trudności z widzeniem w przyćmionym świetle lub zaburzenia te przybierają na sile,
-
w nocy nie widzi gwiazd na niebie, widocznych dla innych,
-
ogranicza swoją aktywność, ponieważ obawia się wychodzić z domu po zmroku,
-
ma trudności z prowadzeniem samochodu w nocy z powodu odblasków światła.