Starzenie się społeczeństwa jest faktem, który przynosi bardzo konkretne skutki w postaci m.in. zwiększonego zapotrzebowania na pracowników profesjonalnie zajmujących się opieką nad osobami starszymi. Oprócz zaburzeń w strukturze ludności w społeczeństwie zmienia się sposób postrzegania osób starszych, a więzi rodzinne ulegają często rozluźnieniu, co dodatkowo generuje potrzeby w zakresie zwiększonego popytu na usługi w zakresie profesjonalnej opieki. Co ciekawe, na chwilę obecną wymagania wobec osób pełniących funkcje opiekuna osoby starszej nie zostały sprecyzowane w prawie. Czy to oznacza jednak, że każdy z nas może być opiekunem?
Co robi opiekun osoby starszej?
Opiekun osoby starszej zajmuje się przede wszystkim sprawowaniem opieki nad powierzoną mu osobą. W zakres obowiązków opiekuna mogą wchodzić różnego rodzaju czynności związane z pielęgnacją oraz zdrowiem podopiecznego – np. mycie lub pomoc przy codziennej higienie, przygotowywanie posiłków i towarzyszenie, przypominanie o konieczności wzięcia leków itp. Ponadto opiekunowie towarzyszą seniorom oraz często organizują im czas. Osoby starsze często cierpią na różne choroby i schorzenia, a w związku z tym do opieki nad nimi często poszukiwane są osoby o różnych, specyficznych kwalifikacjach.
Jak zostać opiekunem osób starszych?
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na opiekunów istotne wydaje się pytanie o to, w jaki sposób można zostać opiekunem osoby starszej. Chociaż obecnie nie ma jednej obowiązującej ścieżki rozwoju i dojścia do tego zawodu, praktyka pokazuje, że posiadanie konkretnych kwalifikacji jest zdecydowanym plusem. Studia wyższe z pielęgniarstwa nie są tutaj koniecznością, choć mogą okazać się bardzo przydatne. Z pewnością plusem przy rekrutacji będzie wiedza w tym zakresie oraz doświadczenie w pracy z ludźmi starszymi. Czasami do pracy z seniorami poszukiwani są absolwenci takich kierunków jak pedagogika, psychologia czy fizjoterapia, ale nie jest to ścisłą regułą. Kursy, podobnie jak studia wyższe, nie są konieczne, ale mogą być przydatne. Warto więc postarać się o szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy czy konkretnych schorzeń i chorób, na które często cierpią seniorzy.
Wymagania wobec opiekunów seniorów są różne
Wśród wymagań, jakie najczęściej są stawiane kandydatom na opiekunów osób starszych pojawia się m.in. umiejętność prowadzenia samochodu. Prawo jazdy może być przydatne w pracy, kiedy zaistnieje konieczność przewiezienia podopiecznego np. na badania albo na zakupy. Bardzo korzystne jest również posiadanie doświadczenia w opiece nad osobą starszą, dlatego jeżeli takie posiadamy warto je wpisać do CV – nawet jeżeli zajmowaliśmy się kimś z rodziny. Jeżeli pracowaliśmy z seniorami podczas naszej dotychczasowej kariery zawodowej, warto także i o tym wspomnieć . W przypadku kiedy chcemy jako opiekun osoby starszej znaleźć pracę za granicą często konieczna jest znajomość języka obcego. Wskazane wcześniej wymagania oraz kompetencje będą przydatne, ale należy podkreślić, że wiele tutaj zależy od rzeczywistych potrzeb osoby starszej i tego, jakiej osoby poszukuje rodzina seniora.