Prawidłowe ciśnienie krwi - ile wynosi?
Za prawidłowe ciśnienie krwi uważa się wartość 120/80, natomiast 140/90 jest uważane za nieprawidłowo wysokie i określane jako nadciśnienie. Dwie najczęściej spotykane przyczyny nadciśnienia to wiek i zwężenie tętnic. W miarę upływu lat wyściółka naszych tętnic w naturalny sposób staje się coraz bardziej pobrużdżona, co zmusza serce do cięższej pracy. Lata spożywania tłustego jedzenia podnoszą poziom cholesterolu we krwi, co powoduje podrażnienie wyściółki tętnic, prowadzące do odkładania się blaszki miażdżycowej. Stres także może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia, wskutek pojawienia się w organizmie hormonów stymulujących serce. Nadciśnienie tętnicze może spowodować zawał serca lub udar mózgu.
Zbyt wysokie ciśnienie - jak nad nim zapanować?
Poniżej podajemy kilka sposobów na kontrolowanie ciśnienia krwi.
Więcej ruchu - ćwiczenia przy nadciśnieniu tętniczym. Ćwiczenia fizyczne rozluźniają i rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się opór, z którym musi walczyć serce. Wykonywane regularnie mogą trwale obniżyć ciśnienie krwi.
Zrzucenie nadwagi. Tkanka tłuszczowa jest tkanką żywą. Jest w niej dużo naczyń krwionośnych. Potrzebuje dopływu krwi. Dlatego dodatkowe pokłady tkanki tłuszczowej w ciele zmuszają serce do dodatkowej pracy. Zrzucenie choćby 10% nadwagi (o nadwadze pisaliśmy we wcześniejszym artykule na naszym blogu) wpłynie bardzo korzystnie na ciśnienie tętnicze.
Owoce i warzywa. Naukowcy od dawna przypuszczają, że składniki pokarmowe zawarte w owocach i warzywach – takie jak magnez, potas i błonnik – mogą mieć wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.
Chudy nabiał. Do diety bogatej w owoce i warzywa należy dołączyć spożywanie nabiału odtłuszczonego lub niskotłuszczowego. Dieta uboga w tłuszcze, a bogata w białko powoduje obniżenie ciśnienia .
Mniej soli. Mimo że jest ona źródłem niezbędnego do zachowania życia pierwiastkiem, czyli sodu, jej nadmiar w organizmie niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, między innymi nadciśnienie tętnicze. Należy więc ograniczyć jej spożycie.
Domowe sposoby. Czosnek jest przyprawą powszechnie stosowaną w kuchni, a przy tym ma działanie lecznicze. Badania naukowe potwierdziły jego korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.
Głóg. Liście, owoce i kwiaty głogu maja wyjątkowo cenne właściwości w leczeniu zaburzeń sercowo-naczyniowych. Głóg jest jednym z najczęściej stosowanych surowców roślinnych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Działa silnie, a jednocześnie łagodnie. Na rezultaty trzeba trochę poczekać, ale będą niezawodne.
Dwa w jednym. Miłorząb dwuklapowy znany jest jako lek ziołowy polepszający funkcję mózgu, lecz jego działanie na układ sercowo-naczyniowy jest równie cenne. W łagodny sposób obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi, dzięki temu, że rozszerza obwodowe naczynia krwionośne.
Na naszym blogu znaleźć można również informacje i porady na temat innych schorzeń osób starszych tj. kołatanie serca czy demencja starcza.