• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Dna - lepiej zapobiegać niż leczyć

Dna - lepiej zapobiegać niż leczyć

Dna - lepiej zapobiegać niż leczyć 7 sty

Dna jest odmianą artretyzmu (zapalenia stawów), swoistą reakcją na produkty przemiany materii-kwas moczowy. Normalnie jest on wydalany z moczem, lecz jeśli jest go w organizmie zbyt dużo, to zaczyna się odkładać w stawach w postaci igiełkowatych kryształów, powodując obrzęk i silny ból. Kwas moczowy gromadzi się najczęściej w stawach dużego palca u nogi, czasami również w kolanie, ręce, nadgarstku, a nawet w uchu. Dnie mogą towarzyszyć dreszcze, drżenie i umiarkowana gorączka. Ataki dny mają charakter ostry, co oznacza, że zaczynają się nagle, są silne i równie nagle się kończą. Jeśli ataki zdarzają się często, ból może stać się przewlekły. Mimo że objawy dny są dość charakterystyczne, tylko lekarz jest w stanie postawić trafną diagnozę.

 

Oto kilka sposobów niesienia ulgi osobie, która cierpi z powodu dny.

 

Ibuprofen. Zaleca się podawanie dużych dawek ibuprofenu przez tydzień. Jednak powinno to zostać najpierw skonsultowane z lekarzem.

Inny lek przeciwzapalny. Jeśli ibuprofen nie pomaga, można zastąpić go innym lekiem z tej grupy – naproksenem. On również zmniejsza ból i obrzęk.

Lód. Obolałe stawy można obkładać kostkami lodu zawiniętymi w ręcznik.

Dużo pić. Na dzień powinno wypijać się 8 szklanek wody dziennie, aby przez nerki wypłukać z moczem gromadzący się w organizmie kwas moczowy.

Zadziałać dwoma czynnikami. Bromelina, enzym zawarty w owocu ananasa, oraz kwercytyna, bioflawonoid (barwnik roślinny) to dwa naturalne środki lecznicze dostępne w postaci kapsułek w dobrych sklepach zielarskich. Terapię można uzupełnić o dzienną dawkę kwasu eikozapentaenowego (EPA), będącego kwasem tłuszczowym nienasyconym omega-3, którego źródłem jest żywność.

Colchicum. Colchicum jest homeopatycznym odpowiednikiem kolchicyny, leku na receptę, otrzymanego z zimowita jesiennego. Znosi ból towarzyszący atakowi dny. Homeopatyczne środki przeciwko skazie moczanowej dostępne są w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich lub aptekach.

Jad pszczeli. Apis, jad pszczeli, wchodzi w skład innego homeopatycznego środka stosowanego w dnie. Jest on również dostępny w sklepach zielarskich i aptekach. Apis jest skuteczny w schorzeniach o objawach przypominających objawy po użądleniu pszczoły, czyli z obrzękiem, kłującym bólem i podwyższoną ciepłotą ciała.

Sok z czarnych czereśni. Pomaga pozbyć się organizmowi nadmiaru puryn – substancji organicznych, które u niektórych osób mogą powodować objawy dny.

Skrzyp polny. Ziele skrzypu polnego, łagodny środek moczopędny, pomaga pozbyć się z organizmu nadmiaru puryn.

Nasiona selera naciowego. Seler naciowy jest kolejną rośliną o właściwościach oczyszczających, czyli wspomagających organizm w pozbywaniu się zbędnych produktów przemiany materii, w tym również kwasu moczowego.

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

 

Nie jeść zbyt dużo mięsa. Produkty żywnościowe zawierające duże ilości puryn podnoszą stężenie kwasu moczowego w organizmie.

Nie pić alkoholu. Alkohol zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Unikanie napojów alkoholowych prawdopodobnie uchroni od zaostrzeń dny na długi czas.

Stopniowo zrzucić kilka kilogramów nadwagi. Przeciążenie stawów może być powodem gromadzenia się kwasu moczowego. Mimo to nie zaleca się drastycznych diet odchudzających. Powolne, lecz systematyczne zrzucanie kilogramów będzie nie tylko skuteczniejsze, ale i korzystniejsze, gdyż chroni przed zaostrzeniami dny.

Nie zażywać aspiryny. Małe nawet dawki aspiryny mogą powodować wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi. Związek między aspiryną a dną nie jest bezpośredni, lecz warto takie działanie niepożądane aspiryny mieć na uwadze.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-12-20
O215. Pani - 85579 Neubiberg 20.12
Niemcy- 85579 Neubiberg

Do opieki jest Pani 91 lat, 158 cm, 48 kg, Przyznane Pflegegrad 2. Podopieczna poza dolegliwościami związanymi z wiekiem była do tej pory samodzielna i mieszkała sama w domu jednorodzinnym. Przy wsparciu Rodziny i Pflegedienst dawała sobie radę. Seniorka będzie potrzebowała wsparcia przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, kąpiel, przygotowywanie posiłków i przypominanie o przyjmowaniu leków. Podopieczna na obecną chwilę jest samodzielna, sama robi sobie śniadanie, (bo jeszcze chce coś robić) sama się myje, ubiera, czasami zdarzają się jej zawroty głowy. Jest bardzo miłą i spokojną osobą.

Zobacz ofertę