Przeziębienie i grypa są typowymi chorobami sezonowymi – zbierają żniwo w zimie. Podczas zimowych miesięcy ludzie gromadzą się w zamkniętych pomieszczeniach: chore dziecko w przedszkolu czy zainfekowany dorosły w pracy jest w stanie zarazić wiele kolejnych osób.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom jest wzmacnianie układu odpornościowego i unikanie ognisk zakaźnych – miejsc, gdzie zarazki występują. To pomoże również uniknąć grypy, której towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśni i ogólne uczucie rozbicia.
Oto sposoby minimalizowania dyskomfortu towarzyszącego przeziębieniu i grypie oraz zmniejszenia ryzyka zarażania innych.
Herbata, rosół z kury, gorąca woda z sokiem i inne gorące napoje. Gdy masz grypę lub przeziębienie, potrzebujesz większej ilości płynów dla utrzymania błon śluzowych w stanie nawilżenia i do zwalczania stanu zapalnego. Cienka i sucha błona śluzowa ułatwia wnikanie bakterii i wtórne zakażenie, prowadzące np. do zapalenia płuc. Poty wywołane gorączką mogą cię odwodnić, a wtedy temperatura ciała jeszcze się podnosi. Zatem zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. Gorące napoje dodatkowo ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny.
Przyprawy. Imbir, znany i szeroko stosowany jako środek łagodzący podrażnienia żołądka i przeciwbólowy, jest doskonałym remedium na przeziębienie i grypę, której towarzyszą nudności.
Zestaw ziół. Połączenie jeżówki z gorzknikiem kanadyjskim może okazać się bardzo korzystne. Jeżówka pobudza w organizmie produkcję krwinek białych, zwalczających zakażenia wirusowe. Gorzknik kanadyjski stymuluje aktywność krwinek białych i zawiera substancje o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, głównie berberynę. Dobrze współdziała z jeżówką, ponieważ hamuje rozwój stanu zapalnego i zmniejsza produkcję śluzu.
Szałwia. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. To znaczy, że pomaga zwalczać stan zapalny i równocześnie hamuje wyciek płynnej wydzieliny z nosa.
Gorący prysznic. Wilgoć pomaga usuwać wydzielinę z dróg oddechowych. Włącz nawilżacz powietrza w sypialni, gdy masz grypę lub jesteś przeziębiona. Będziesz miała lepsze samopoczucie i łatwiej będzie ci oddychać.
Śpij z głową wysoko. Kichanie, kaszel i wydzielina nasilają się w nocy. Podłóż dodatkową poduszkę pod głowę lub śpij w pozycji półsiedzącej, zwłaszcza gdy masz katar. Ułatwi ci to oddychanie.
Dwukrotnie większa dawka witaminy C. W przeprowadzonym badaniu klinicznym zaobserwowano, że pacjenci zażywający dwukrotnie większą dawkę witaminy C mieli mniejszy katar, rzadziej kichali, a przeziębienie trwało u nich krócej niż u tych, którzy nie zażywali dodatkowych dawek.
Witamina A. Witaminę A nazywa się witaminą zdrowia. Zwalcza wirusy i bakterie przez utrzymywanie sprawności komórek w obrębie całego układu oddechowego oraz wzmacnianie przeciwciał i limfocytów niszczących chorobotwórcze mikroorganizmy.
Więcej cynku. Naukowcy uważają, że cynk zapobiega namnażaniu się wirusa oraz chroni przed jego wnikaniem do komórek organizmu.
Jeśli chcesz uniknąć przeziębień i grypy, musisz unikać zarazków i walczyć z nimi w sytuacji, gdy już je złapałaś.
Myj często ręce. Jest to szczególnie ważne, gdy opiekujesz się chorymi dziećmi. Wtedy jest niezwykle łatwo przenieść wirusy z rąk na twarz, do oczu, ust czy nosa.
Zdezynfekuj mieszkanie. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zakażenia. Spryskaj środkiem dezynfekcyjnym klamki, słuchawki telefoniczne i krany. Pamiętaj, że środek działa dopiero po pewnym czasie.
Kichając, zasłaniaj usta i nos. Jest to nie tylko grzeczne, ale i uzasadnione względami sanitarnymi postępowanie, ponieważ intensywne kichnięcie przez chorego rozpyla zarazki w promieniu 3m.
Unikaj dymu. Nie pal ani nie przebywaj w zadymionym samochodzie, restauracji i innych pomieszczeniach. Dym papierosowy ujemnie wpływa na wiele mechanizmów chroniących cię przed zakażeniem wirusem grypy.