Zwyrodnienie plamki żółtej występuje zwykle u osób w starszym wieku, może więc być związane z procesem starzenia się, lecz dokładna przyczyna schorzenia nie została poznana. Za czynniki wyzwalające uważa się obecnie: cukrzycę, skłonność rodzinną (uwarunkowaną genetycznie), miażdżycę tętnic oraz szkodliwy wpływ promieniowania UV.
Zwyrodnienie plamki żółtej jest zmianą nieodwracalną. W niektórych przypadkach, za pomocą lasera, udaje się zahamować postęp choroby, lecz nie ma możliwości przywrócenia utraconego ostrego widzenia centralnego. Ponieważ zmiany zachodzą zwykle w środkowej części siatkówki, natomiast jej boczne części rzadko ulegają uszkodzeniu, ratunkiem są okulary korekcyjne o szkłach powiększających.
Wiele osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej przez wiele lat zachowuje wystarczająco dobre parametry wzroku, aby wykonywać codzienne czynności domowe, takie jak gotowanie czy pranie, choć jednocześnie nie jest w stanie czytać gazet.
Oto kilka wskazówek dotyczących sposobów pomocy osobie, u której pojawi się zwyrodnienie plamki żółtej.
Unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Promień światła słonecznego padający na siatkówkę powoduje jej dodatkowe nadwerężenie i może prowadzić do trwałego uszkodzenia światłoczułych receptorów. Osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej nie powinny przebywać na dworze między godziną dziesiątą rano a drugą po południu, ponieważ wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze.
Szpinak. Zaleca się spożywanie owoców i warzyw 5-9 razy dziennie, w tym co najmniej jeden posiłek powinien zawierać rośliny o ciemnozielonych liściach. Są one, zwłaszcza szpinak, wprost niezastąpione w chorobie oczu. Zawierają cały zestaw korzystnych składników, jak choćby cynk, beta-karoten czy magnez,które poprawiają przepływ krwi w obrębie gałek ocznych i zabezpieczają siatkówkę przed najgorszym- uszkodzeniem plamki żółtej.
Miłorząb. Przed uszkodzeniem tkanek gałki ocznej najlepiej chroni sieć sprawnych naczyń włosowatych, zaopatrujących je w krew. Co najmniej kilka badań naukowych potwierdziło pozytywny wpływ miłorzębu dwuklapowego (Ginko biloba) na czynność naczyń. Miłorząb sprawia, że płytki krwi stają się cieńsze i łatwiej przechodzą przez naczynia włosowate, nie tworząc zatorów.
Wyciąg z pestek winogron. Pestki winogron są szczególnie bogatym źródłem flawonoidów. Wraz z witaminą C wchodzą w skład mieszanek o działaniu przeciwutleniającym, które można dostać w sklepach ze zdrową żywnością. Witaminy wykazujące właściwość likwidowania wolnych rodników chronią wzrok, a połączenie ich z wyciągiem z pestek winogron wzmacnia to działanie.
Herbatka z goździków. Olejek eteryczny zawarty w goździkach ma silne działanie przeciwutleniające. Badania naukowe potwierdzają jego ochronne działanie na siatkówkę oka.
Aby twój bliski mógł dłużej w pełni korzystać z życia, możesz mu sprawić różne przedmioty codziennego użytku przystosowane dla ludzi niedowidzących, np. książki drukowane dużą czcionką, pilot do telewizora z dużymi wyraźnymi przyciskami, odpowiednie aparaty telefoniczne, zegary ścienne, kalkulatory. Jeśli ta osoba ma kłopoty z oglądaniem telewizji, doradź mu, aby przysunął się na taką odległość od ekranu, jaka będzie mu odpowiadała. Stosuj w domu 100-watowe żarówki mleczne, które oświetlają bardzo dobrze przestrzeń oraz nie dają refleksów świetlnych. Bardzo ważne jest również, aby osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej, które palą papierosy, zerwały z nałogiem. Ryzyko utraty wzroku jest u nich 3 razy większe niż u osób, które zerwały z nałogiem.