Domowe sposoby na bezsenność
Przedstawiamy kilka przykładowych domowych sposobów na bezsenność. Warto zapoznać się z nimi jeszcze zanim wybierzesz się do lekarza. Jeśli ich wprowadzenie jest nieskuteczne, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
Regulacja rytmu okołodobowego
Wewnętrzny zegar biologiczny organizmu można ustawić poprzez ekspozycję ciała na światło słoneczne. Jeśli bliska ci osoba chodzi spać o siódmej wieczorem, a budzi się o trzeciej nad ranem, może to być sygnał, że jej zegar wewnętrzny wymaga ustawienia. W takiej sytuacji należy zapewnić osobie jak najwięcej światła słonecznego w ciągu dnia. Powinno się jeść obiad poza domem, a potem pójść na spacer. Cała ta strategia ma na celu przesunięcie rytmu okołodobowego, związanego ze światłem słonecznym, na późne popołudnie. Efekty powinny być widoczne już po 2 tygodniach.
Przyzwyczajenie
Jeśli będzie się przez 7 dni w tygodniu chodziło spać i wstawało o tej samej porze, organizm przyzwyczai się do tego rytmu i zasypianie będzie łatwiejsze.
Waleriana
Dobrym remedium na bezsenność jest preparat zawierający korzeń kozłka lekarskiego, zwanego popularnie walerianą. Jest to znane od wieków zioło, które pomaga zasnąć. Waleriany nie należy podawać osobie, która zażywa leki nasenne lub przeciwdepresyjne. Stosunkowo rzadko zdarza się, że waleriana powoduje wystąpienie kołatanie serca i drażliwość.
Kojąca passiflora
Wysuszone i pokruszone ziele, dodane do domowej mieszanki nasennej, bardzo skutecznie znosi bezsenność wynikającą ze zdenerwowania.
Lekko strawne kolacje
Obfity posiłek późnym wieczorem może powodować uczucie senności, ale potem utrudnia zaśnięcie. Kolację powinno się jadać wcześniej.
Sprawdź również jakie produkty spożywcze warto zawsze mieć w domu i na co wpływają.
Wieczorna przekąska
Zbyt wczesna kolacja może spowodować, że przed snem głód powróci. W takich sytuacjach można pozwolić sobie na małą przekąskę. Dobrze zrobi wypicie ciepłego mleka.
Ćwiczenia fizyczne
Wysiłek fizyczny pozwala łatwiej zasnąć. Ważny jest czas trwania ćwiczeń niż natężenie samego ruchu. Ćwiczenia należy wykonywać na 4-6 godzin przed snem.
Uwaga na to, co się pije przed snem
Napoi zawierających kofeinę nie należy spożywać po południu. Podobnie ma się sprawa z alkoholem.